Motorola A768i is a low end Linux phone, with a 0.1 megapixels back-facing camera.
This device feels a bit heavy for a device of this size, weighting 4.23 oz. The Motorola A768i is a little thick for nowadays standards, with a thickness of 0.83".
The Motorola A768i comes with a 59,39 MB internal storage, a low quantity that could not be enough for the vast majority of users considering it doesn't ship with an SD memory slot to store additional apps, pictures, videos.
Motorola packed this phone with a low quality screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), losing a lot of details in images and videos. Its screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone only has a 0.1 megapixels back-facing camera.
This cellphone packs a low capacity 750 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. Motorola informs a stand by time of 180 hs and a talk time of 6 hs for this phone.
This cellphone works with a SIM card for GSM services.
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Motorola One 5G Ace | 2021 | 2-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/128GB | 48MP Camera | Hazy Silver
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Motorola One 5G | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 48MP Camera | Blue
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Linux |
| Dimensions: | 3.94 x 2.09 x 0.83 inchesMetric10.01 x 5.31 x 2.11 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| Internal Memory: | 59,39 MB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 180 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.1 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.1 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.