Motorola ATRIX 4G CDMA is a nice Android cellphone, coming with a 4" multi touch capacitive screen, a powerful Dual-Core CPU speeding at 1000 MHz, and two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 MP front camera.
This cellphone is a compact cellphone, considering it features a 4" display and it has just 0" long.
This phone is powered by a powerful 1 gigahertz Dual-Core processing unit, bundled in the NVIDIA Tegra 2 system chip and 1 GB of RAM. A nice point of this cellphone is its quite large 16 GB internal memory and an SD memory slot, allowing you to install hundreds of apps and games without any problem.
This cellphone includes a very good 960 x 540 4 inches screen, providing this phone with a detailed graphic quality.
This cellphone has WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices acting as a wireless router) and 3G internet connection, supported by EV-DO A technologies. This device doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM services and it can work with CDMA carriers.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 MP front facing camera. This device also captures videos up to 1280x720 (HD) at 30 fps. In addition, the camera has a few nice features like auto-focus, flash and geo tagging.
The Motorola ATRIX 4G CDMA also includes a handful of cool characteristics such as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Motorola Moto G7 64GB 6.2" GSM Unlocked Android Smartphone - Ceramic Black (Renewed)
Shop now
Motorola Moto G8 Power Lite XT2055-2 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Arctic Blue
Shop now
Motorola G6 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Oyster Blush - (U.S. Warranty) - PAAE0001US
Shop now
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Moto E | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | 2020 | Blue
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 48MP Camera | Gray
Shop now
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 275 pixels per inchMetric108.27 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | NVIDIA Tegra 2 |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.