Motorola E398 is a modest phone, equipped with a 0.3 megapixels back-facing camera. We will get a better understanding of this phone's wonders when we get into deeper details.
This cellphone counts with a 5,12 MB internal storage, a mediocre quantity that could be adequate for some basic users considering that this device also has an SD memory slot to store songs, pictures and videos and even some apps and games that allow being installed in the external memory.
This cellphone is a bit thick for today's standards, with a thickness of 0.78". Motorola didn't put much effort to reduce weight in this 3.81 ounces cellphone, far heavier than other similar phones.
This cellphone has only a 0.3 mega-pixels back facing camera. This phone also counts with flash.
This cellphone is equipped with a mediocre screen with a 220 x 176 resolution, making images look less detailed.
This cellphone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone comes with a 830 mAh poor capacity Li-Ion battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this. According to Motorola, this phone has an aproximate talk time of 7 hs and a stand by time of 240 hs.
Motorola sells this phone for 45 dollars, which is high for a phone this level.
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Motorola One 5G | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 48MP Camera | Blue
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 48MP Camera | Gray
Shop now
Moto E | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | 2020 | Blue
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Dimensions: | 4.25 x 1.81 x 0.78 inchesMetric10.8 x 4.6 x 1.98 cmImperial |
| Weight: | 3.81 ouncesMetric108.01 gImperial |
| Price: | $ 45.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 5,12 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 830 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.