Motorola E680 is a quite basic phone, provisioned with a 0.3 mega-pixels back side camera. But let's get into some more detail.
This device counts with a 1 GB internal storage memory, a low amount that might be quite low for most users considering that it doesn't ship with an SD memory card expansion slot.
This phone is a little bit thick for nowadays standards, being as thick as 0.83 inches. Motorola didn't put much effort to reduce weight in this 4.69 ounces cellphone, way heavier than other similar devices.
This cellphone is equipped with only a 0.3 mega-pixels back-facing camera.
Motorola equipped this phone with a poor display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), making everything look worse than it really is.
This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
This phone counts with a 780 mAh small capacity Li - Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it even after moderate usage.
Verizon Prepaid 4G Smartphone - MOTXT20051PP Motorola Moto E6 - Starry Black - Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Moto E | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | 2020 | Blue
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 48MP Camera | Silver
Shop now
Motorola Moto G9 Play (64GB, 4GB RAM) 6.5 5000mAh Dual SIM GSM Unlocked Global 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro) XT2083-1 (64GB SD Bundle, Blue)
Shop now
Motorola Moto Z3 MOTXT192917 Verizon Locked Edition 5G Capable - Ceramic Black (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Linux |
| Dimensions: | 4.25 x 2.08 x 0.83 inchesMetric10.8 x 5.28 x 2.11 cmImperial |
| Weight: | 4.69 ouncesMetric132.96 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Intel XScale (Single-Core 300 MHz) |
| Internal Memory: | 1 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 780 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.