Motorola EX112 is a low end phone, including a 3 megapixels back side camera and a small sized 2.3-inches screen.
This cellphone is 2.4 inches long and 4.29 inches wide, it just holds a much smaller 2.3 inches screen.
This cellphone only has a 3 megapixels back camera.
Motorola packed this cellphone with a good level 2.3 inches display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), giving this phone an average graphical experience.
This cellphone offers 3G connection type, over EDGE technologies. The Motorola EX112 works with a SIM card for GSM carriers.
This phone features a 930 mAh poor capacity Li-Ion removable battery, which is quite low for a thirsty phone like this. This phone has a reported talk time of 3 hs and a stand by time of 240 hs according to Motorola.
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
Motorola G6 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Oyster Blush - (U.S. Warranty) - PAAE0001US
Shop now
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Motorola One 5G | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 48MP Camera | Blue
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 48MP Camera | Gray
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Also Known As: | Motorola Starling |
| Product code: | EX112 |
| Dimensions: | 2.40 x 4.29 x 0.49 inchesMetric6.1 x 10.9 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.3 inchesMetric5.8 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 174 pixels per inchMetric68.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 930 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.