Motorola GLAM is a decently made phone, packed with a 3.7-inches touch-screen, a 5 MP back-facing camera and a quite powerful 550 MHz processor.
Motorola decided to build this cellphone with a TI OMAP3430 system chip, which holds a powerful CPU clocking at 550 megahertz with 512 MB of RAM. To handle graphic calculations, it also has a 200 MHz PowerVR SGX530 GPU.
The Motorola GLAM is available only in color black. This phone is very thin, but it's not so thin as many other phones currently available, with a thickness of 0.46". Apparently Motorola forgot about weight optimization in this 4.81 oz device.
This device is only equipped with a 5 MP back facing camera. It is capable of filming videos up to 1280x720 (HD) at 22 fps. Additionally, the camera includes flash.
Motorola equipped this phone with a very good 3.7-inches screen, and a resolution of 854 x 480 , providing this phone with a good image quality.
This cellphone packs a 1390 mAh medium sized removable battery, which is quite low for a device like this. According to Motorola, this phone has an estimated 280 hs stand by time and a 4.5 hs talk time.
This phone counts with Wi-Fi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot) and fast 3G internet connection, using HSPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM networks.
The Motorola GLAM also comes with a handful of cool features such as Bluetooth, GPS and TV, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Moto E | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | 2020 | Blue
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 48MP Camera | Gray
Shop now
Motorola RDU4100 12.5kHz 4 Watt 10-Channel Business Two-Way Radio 2-Pack Bundle
Shop now
Motorola Solutions T475 Extreme Two-Way Radio Black W/Yellow Rechargeable Two Pack
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Product code: | XT800w |
| Dimensions: | 4.72 x 2.43 x 0.46 inchesMetric11.99 x 6.17 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.81 ouncesMetric136.36 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 265 pixels per inchMetric104.33 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP3430 |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 550 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX530 (200 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1390 mAh |
| Stand-by Time: | 280 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (22 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| TV: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.