Motorola GLEAM+ is a low level phone released some years ago, in 2012, coming with a 2 megapixels back facing camera and a 2.8-inches screen.
Though this cellphone is 4.21 inches long, it only holds a smaller 2.8" screen. This cellphone is a little bit thick compared to today's phones, with its 0.53 inches thickness. This phone is offerred in 2 different color options, white and gray. The Motorola GLEAM+ isn't very light comparing to other phones , with a weight of 3.7 oz.
This phone has a 51,2 MB internal memory, a small quantity that could be adequate for some users considering that it also has an SD memory card expansion slot to store songs, pictures and videos.
This cellphone has a good 400 x 240 2.8-inches screen, giving this phone a nice graphic quality.
The Motorola GLEAM+ uses a SIM card for GSM carriers.
The Motorola GLEAM+ is equipped with only a 2 megapixels back camera.
This device counts with a small 750 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a consuming phone like this. Motorola afirms this cellphone has a talk time of 4.8 hours and a stand by time of 417 hours.
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
Motorola G6 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Oyster Blush - (U.S. Warranty) - PAAE0001US
Shop now
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Motorola One 5G Ace | 2021 | 2-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/128GB | 48MP Camera | Hazy Silver
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Motorola One 5G | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 48MP Camera | Blue
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Dimensions: | 4.21 x 2.07 x 0.53 inchesMetric10.69 x 5.26 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
| Release date: | 2012-02-09 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 417 hours |
| Talk Time: | 4.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.