Motorola MILESTONE US is a decent quality Android cellphone, which counts with a 3.7-inches multi-touch screen, a quite powerful 600 MHz processor and a 5 megapixels back-facing camera. We will get a better understanding of this phone's advantages when we get into deeper details.
In this case, Motorola decided not to care about this cellphone weight at all, putting together a 5.96 ounces device. The Motorola MILESTONE US is a little thick compared to current phones, with a thickness of 0.54 inches.
This phone is powered by a TI OMAP3430 chip, backed up by a good 600 MHz CPU and just 256 MB RAM. Graphic calculations generally eats a lot of processor cycles, so it also has a 200 MHz PowerVR SGX530 GPU to help the CPU with those tasks.
This cellphone is equipped with only a 5 megapixels back-facing camera. It is also able to capture 720x480 videos at 24 frames per second. Additionally, the camera counts with a couple of nice features: auto-focus, flash, digital image stabilization and geo tagging.
Motorola packed this phone with a good looking 3.7 inches display, and a resolution of 854 x 480 , which makes all pictures and movies look very good. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Motorola MILESTONE US counts with a mid sized 1400 mAh Li-Ion battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. This cellphone has an aproximate 6.5 hours talk time and a 350 hours stand by time.
This cellphone provides Wi-Fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G fast connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Motorola MILESTONE US works with a SIM card to use GSM services.
This cellphone also features a couple of interesting features like Bluetooth (2.1, EDR) and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
2 Pack of Motorola RMU2040 Business Two-Way Radio 2 Watts/4 Channels Military Spec 20 Floor Range
Shop now
Motorola Solutions T480 Talkabout Rechargeable Emergency Preparedness Two-Way Radio Single Unit (Red/White)
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 48MP Camera | Gray
Shop now
Motorola RDU4100 12.5kHz 4 Watt 10-Channel Business Two-Way Radio 2-Pack Bundle
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 2.0 |
| Dimensions: | 4.56 x 2.36 x 0.54 inchesMetric11.58 x 5.99 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 5.96 ouncesMetric168.96 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 265 pixels per inchMetric104.33 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP3430 |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 600 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX530 (200 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 720 x 480 (24 fps) |
| Camera features: | Auto-Focus, Digital Image Stabilization and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.