Motorola Moto G LTE (2014) is a high-level Android cellphone, with a pretty big 5 inches display, a good performance 1.2 GHz Quad-Core processor, and two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 mega-pixels front camera.
This cellphone ships with a Qualcomm Snapdragon 400 8926 system chip, which holds a powerful Quad-Core processing unit speeding at 1200 MHz with 1 GB of RAM memory. An interesting feature of the is its quite large 16 GB internal storage memory and an external memory card slot, allowing the user to install hundreds of apps without any trouble.
Apparently Motorola forgot about weight optimization in this 5.47 oz cellphone. This device is quite thin and practical, even though it's not close to being one of the thinnest devices nowadays, with a thickness of 0.43". Whereas the is only 5.57" long and 2.78" wide, it's still able to fit a a 5 inches display. Motorola is offering this phone in 16 777 216 color.
This device is equipped with two cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 mega-pixels front side camera. This device can also capture HD 1280x720 videos at 30 frames per second.
The Motorola Moto G LTE (2014) has a interesting 5 inches display with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes it hard to see the pixels that compose the display.
The Motorola Moto G LTE (2014) counts with a huge 2390 mAh replaceable battery that provides this phone a good battery life.
The offers wi-fi connection (although it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot), LTE 4G high speed connection type and also HSPA+ internet connection, that is a slower 4G technology and fast 3G connectivity, using HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone has dual sim to be able to to use two different phone numbers at the same time.
This phone also includes a few useful characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS Navigation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
If you you love taking photographs, need a device for gaming, are looking for a cellphone to majorly use social networks or need this phone for work, this phone is definitely a great option for you.
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Motorola Moto G Stylus Smartphone, 128GB Storage, Unlocked Cellular - Black (Renewed)
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Motorola One 5G Ace | 2021 | 2-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/128GB | 48MP Camera | Hazy Silver
Shop now
Tracfone Motorola Moto G Power 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 64GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
Moto G fast | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 16MP Camera | White
Shop now
Moto G Play | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 13MP Camera | Blue (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop, 5.0 Lollipop |
| Also Known As: | Motorola Moto G LTE (2nd Gen.) |
| Dimensions: | 5.57 x 2.78 x 0.43 inchesMetric14.15 x 7.06 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 5.47 ouncesMetric155.07 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 8926 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2390 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.