Motorola Moto G73 5G is an extremely powerful cellphone, equipped with a really big 6.5 inches screen, and 2 cameras, a 50 megapixels back camera and a 16 megapixels front camera.
About its construction materials, this phone is mainly manufactured with Plastic and Plastic . Motorola is offering the in 2 color options: lucent white and midnight blue. This phone only has 6.35" long and 2.91 inches wide, but it is able to fit a a 6.5" screen. This phone is very slim and good-looking, with a thickness of just 0.33".
This cellphone comes with a 128 GB impressive internal memory and though it doesn't have an SD card slot, it it is more than enough to install hundreds of applications and even the heaviest games currently available without having to worry about how much storage is left.
The Motorola Moto G73 5G has two cameras, a 50 megapixels back side camera and a 16 MP front side camera. It is also able to film videos in 1920x1080 (Full HD) at 60 frames per second.
Motorola equipped this phone with a gorgeous 6.5-inches display, and a resolution of 1080 x 2400 , making everything look absolutely perfect.
The comes with a high capacity 5000 mAh non-removable battery, enough to provide this device with a great battery duration. An issue to consider is that the Motorola Moto G73 5G's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it starts to lose capacity, while with such a big battery you will probably discard this cellphone before it becomes a real problem.
This cellphone counts with wi-fi connection (and it can provide it to other devices around, acting as a modem), 5G amazingly fast connection type, LTE-A (4G) , a really fast connectivity and also HSPA+ connectivity (which is a slower 4G type) and 3G fast connectivity, using HSDPA technologies. This cellphone has dual SIM so it is able to use two different phone numbers and even different carriers at the same time.
This cellphone also features many great features like Fingerprint Sensor, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is the correct choice for you if you are looking for a cellphone majorly for internet broswing and social networks, want it to take lots of photos, want a phone for work or want a gaming phone.
Moto G 5G | 2022 | 2-Day Battery | GSM Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 50 MP Camera | Moonlight Gray (Renewed)
Shop now
Motorola Moto G Stylus 5G | 2021 | 2-Day Battery | GSM Unlocked | Made for US 4/128GB | 48MP Camera | Cosmic Emerald (Renewed)
Shop now
Moto G 5G | 2022 | 2-Day Battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 50 MP Camera | Moonlight Gray
Shop now
Motorola Moto G Power 5G | 2023 | Unlocked | Made for US 6/256GB | 50 MPCamera | Mineral Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.35 x 2.91 x 0.33 inchesMetric16.13 x 7.39 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Lucent White and Midnight Blue |
| Materials: | Plastic and Plastic |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 405 pixels per inchMetric159.45 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 930 MT6855 (6 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | IMG BXM-8-256 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| 5G Bands: | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 26(850+), 28(700 APT), 32(1500 L-band), 38(2600), 40(2300), 41(2600+), 42(3500) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 5(850), 8(900) |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.