Motorola MOTOGO! is a modest device, which counts with a 2 mega-pixels back side camera and a compact 2.2 inches screen.
Motorola has made a very nice design job making this cellphone weight just 3.53 ounces. The Motorola MOTOGO! is a bit thick compared to current cellphones, with a thickness of 0.51 inches. This phone is 4.09 inches long and 2.51" wide, but it is only able to pack a much smaller 2.2 inches display.
This cellphone has a little 51,2 MB internal storage, which might be enough for some users having that this cellphone also has an SD memory card expansion slot to store photographs and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
This device only features a 2 megapixels back-facing camera.
Motorola designed this device with a good level 2.2 inches screen, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes everything look quite colorful and brightful.
This cellphone comes with a 910 mAh low capacity battery that can keep this phone running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. Motorola reports a 5 hours talk time and a 350 hours stand by time for this device.
This cellphone offers wi-fi connection (but it can't be provided to other devices around, acting as a modem) and fast 3G internet connection, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM networks.
TracFone Motorola Moto E6 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 16GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
Motorola G6 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Oyster Blush - (U.S. Warranty) - PAAE0001US
Shop now
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Motorola One 5G Ace | 2021 | 2-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/128GB | 48MP Camera | Hazy Silver
Shop now
Moto E | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | 2020 | Blue
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Product code: | EX430 |
| Dimensions: | 4.09 x 2.51 x 0.51 inchesMetric10.39 x 6.38 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 910 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.