Motorola MOTOKEY MINI is a low end phone, coming with a little 2 inches screen and a 2 megapixels back-facing camera.
This device comes with a small 51,2 MB internal storage memory, which may be enough for some users considering this cellphone also has an SD memory slot to store photographs and videos and even some applications that allow external memory installation.
Motorola has made a very nice job making this device weight only 3.17 oz. This phone is 4.02 inches long, but it is only able to pack a smaller 2" display.
Motorola designed the Motorola MOTOKEY MINI with a low quality 2" display, and a resolution of 144 x 176 , making images look less detailed.
The Motorola MOTOKEY MINI is only equipped with a 2 MP back-facing camera.
The Motorola MOTOKEY MINI has a 750 mAh poor capacity removable battery providing this device with a not very long battery life.
The Motorola MOTOKEY MINI has 3G connectivity, over EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM carriers.
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
Motorola G6 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Oyster Blush - (U.S. Warranty) - PAAE0001US
Shop now
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Motorola One 5G | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 48MP Camera | Blue
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 48MP Camera | Gray
Shop now
Moto E | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | 2020 | Blue
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Product code: | EX108, EX109 |
| Dimensions: | 4.02 x 2.34 x 0.50 inchesMetric10.21 x 5.94 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 144 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.