Motorola QUENCH XT3 is a low-end phone, counting with a medium sized 3.2 inches capacitive touch-screen and a 3.2 megapixels back facing camera. Let's take a better view of what this phone can do.
This phone doesn't feel very lightweight comparing with today standards, with a weight of 4.02 ounces. This cellphone isn't a compact phone, given that it is 2.24 inches long,but it just contains a 3.2" screen. The Motorola QUENCH XT3 is for sale in color black.
This cellphone is equipped with a interesting 3.2 inches screen with a 480 x 320 resolution, which makes everything look nice. This screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This cellphone provides wi-fi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a hotspot) and 3G fast connection type, using HSDPA and EDGE technologies. The Motorola QUENCH XT3 uses a SIM card for GSM carriers.
This cellphone is equipped with only a 3.2 megapixels back-facing camera. To complete the camera, it also features flash.
This phone also features a couple of useful characteristics like Bluetooth (2.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone counts with a mid capacity 1270 mAh Li-Ion battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage. Motorola reports a stand by time of 560 hours and a talk time of 8.2 hs for this device.
Motorola RDU4100 12.5kHz 4 Watt 10-Channel Business Two-Way Radio 2-Pack Bundle
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 1.6 |
| Also Known As: | Motorola Quench XT3 |
| Product code: | XT502 |
| Dimensions: | 2.24 x 4.52 x 0.50 inchesMetric5.69 x 11.48 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 4.02 ouncesMetric113.97 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1270 mAh |
| Stand-by Time: | 560 hours |
| Talk Time: | 8.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.