Motorola razr (2024) (Rumored) is an impressive Android cellphone, equipped with a large 6.9-inches screen, and 2 cameras, a 64 MP back-facing camera and a 32 MP front camera. Is that all? No, it's only the starting point of this extreme review.
Whereas this cellphone is only 0 inches long and 0 inches wide, it manages to pack a 6.9" screen.
A great feature of the Motorola razr (2024) (Rumored) is its large 128 GB internal storage memory and whereas it doesn't come with a slot for SD memory cards, it is still enough to install hundreds of applications and even the heaviest games available nowadays without even thinking about filling the cellphone.
This cellphone has two cameras, a 64 MP back-facing camera and a 32 mega-pixels front camera.
Motorola packed this phone with a great 6.9 inches display, and a 1080 x 2640 resolution, providing this device with a high level graphic quality.
This phone counts with Wi-Fi connection (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 5G super high bandwidth connection type. This phone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The Motorola razr (2024) (Rumored) also includes plenty of great characteristics as Biometric fingerprint, NFC (Near Field Communication), Bluetooth and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
This cellphone uses a large 4200 mAh non-removable battery providing this cellphone a great battery duration. An issue to take into consideration is that this phone's battery isn't replaceable so you can't change it when it begins losing capacity, though with such a great capacity you will probably buy a new phone before it becomes an issue.
This phone is probably a very good choice for you no matter whether you want this cellphone to take many photos, will use it as a social device, need a device for work or are looking for a gamer device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | P-OLED |
| Size: | 6.9 inchesMetric17.5 cmImperial |
| Resolution: | 2640 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 413 pixels per inchMetric162.6 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 7300X |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 64 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.