Motorola Razr 40 is an incredible Android device, including a big size 6.7 inches screen, and 2 cameras, a 12 megapixels back-facing camera and a 32 MP front facing camera. We will get a better idea about this device's specifications when we get into more details.
This cellphone is only 0" long, but it is still able to fit a a 6.7" display.
Motorola equipped this cellphone with a beautiful 6.7 inches screen, and a 1080 x 2400 resolution, providing this cellphone with a high level graphical experience.
The Motorola Razr 40 has a great 128 GB internal memory and whereas it doesn't come with an external SD slot, it is still enough to store hundreds of applications and even the largest games currently available without thinking about running out of space at all.
This phone includes wi-fi connection (which it can provide to other devices acting as a modem or router), 5G crazy fast data connection, 4G (LTE-A) ultra fast data connection and also HSPA+ connection type (which is a bit slower 4G technology) and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card for GSM networks.
This cellphone features two cameras, a 12 mega-pixels back camera and a 32 megapixels front camera.
This cellphone comes with a big capacity 3640 mAh non-removable battery that can keep it running for many hours without having to charge it at all. An issue to consider is that this cellphone's battery is not removable so you can't buy a new battery when it begins to last shorter, even though with its 3640 mAh you will probably discard this phone before that becomes an issue.
This device also includes a wide range of cool features as Fingerprint Scanner, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (5.2 ) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you want this device to take plenty of photos, are looking for a work cellphone, are looking for a cellphone for gaming or will use it mainly for internet broswing and social networks, you will definitely love this device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 393 pixels per inchMetric154.72 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AB (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 740 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3640 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.