Motorola Razr 40 Ultra is a very high-end phone, packed with a really big 6.7 inches display, and 2 cameras, a 12 MP back facing camera and a 32 mega-pixels front facing camera. Let's take a better sight of what this device can do.
This device is just 0 inches long, but it still manages to hold a 6.7" screen.
The Motorola Razr 40 Ultra has a big 256 GB internal storage and while it doesn't have a slot for an SD memory card, it is still enough to store hundreds of apps without worrying about how much storage capacity is left.
Motorola packed the Motorola Razr 40 Ultra with an absolutely amazing 6.7 inches display, and a resolution of 1080 x 2640 , providing this cellphone with a perfect image quality.
The Motorola Razr 40 Ultra counts with Wi-Fi connection (which it can provide to other devices around, acting as a mobile hotspot), 5G blazing fast internet connection, 4G LTE-A high bandwidth connection and also HSPA+ data connection (a bit slower 4G type) and fast 3G connection type, using HSDPA technologies. The Motorola Razr 40 Ultra works with a Nano SIM card for GSM connection.
The Motorola Razr 40 Ultra is equipped with two cameras, a 12 megapixels back side camera and a 32 MP front-facing camera.
The Motorola Razr 40 Ultra uses a 3640 mAh incredible non-removable battery, enough to provide this cellphone with a great battery life. An issue to take into account is that this phone's battery isn't replaceable so you can't change it when it begins losing capacity, although having 3640 mAh you will probably replace this cellphone before that happens.
The Motorola Razr 40 Ultra also features a great numbre of interesting features such as Fingerprint ID, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (5.2 ) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you are looking for a work device, will use it as a social phone, need a device for playing games or want this phone to take tons of photos, you will definitely love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2640 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 426 pixels per inchMetric167.72 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AB (4 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 740 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3640 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.