Motorola SPICE Key is a not so powerful Android phone released in July 2011, provisioned with a good processor clocking at 600 megahertz, a 2.8 inches display and a 3 mega-pixels back-facing camera. Is that all? Not at all, it's just the starting point of this extreme review.
This phone is powered by a Qualcomm MSM7227-1 system chip, which holds a good processing unit running at 600 MHz and just 256 MB of RAM.
This cellphone feels a bit heavy for a phone of this size, weighting 3.88 oz. This phone is a little bit thick for today's standards, with a thickness of 0.53 inches. The Motorola SPICE Key isn't a compact cellphone, given that it is 4.59 inches long and 2.28" wide,but it only packs a 2.8 inches screen.
This phone has a nice 320 x 240 (QVGA) 2.8" display, which makes all photos and movies look quite vivid. This display uses TFT capacitive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone is equipped with only a 3 megapixels back facing camera. It is capable of filming VGA 640x480 videos at 24 fps.
This phone features Wi-Fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G fast data connection, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The Motorola SPICE Key works with a SIM card for GSM networks.
This cellphone also includes a couple interesting features like Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone counts with a 1420 mAh medium sized Li-Ion battery providing this phone with a poor battery duration.
5G Moto Mod for Motorola Z4, Z3, Z2 Force - Ultra Fast Internet, Built-in Battery, Mobile Hot Spot - Black - Verizon Network
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 48MP Camera | Silver
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.59 x 2.28 x 0.53 inchesMetric11.66 x 5.79 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Release date: | 2011-07-11 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227-1 |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1420 mAh |
| Talk Time: | 9.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (24 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.