Motorola WX290 US is a quite basic phone launched back in 2010, including a small 1.8 inches screen and a 0.3 megapixels back-facing camera. Let's take a better look at what this phone offers to us.
This phone is quite thick compared to nowadays cellphones, with its 0.56" thickness. The Motorola WX290 US is 4.24" long, it just packs a smaller 1.8" display.
Motorola packed this cellphone with a mediocre 1.8" display, and a 160 x 128 resolution, giving this cellphone a low level image quality.
This device works with a SIM card for GSM connection.
The Motorola WX290 US is only equipped with a 0.3 mega-pixels back facing camera.
This device packs a 750 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery providing the Motorola WX290 US with a quite short battery duration. Motorola reports a talk time of 8 hs and a stand by time of 580 hs for this cellphone.
Moto G Fast (32GB, 3GB RAM) 6.4" Max Vision HD+, Unlocked for T-Mobile, Verizon, AT&T, Metro, Global 4G LTE | Made for US by Motorola | 16MP Camera | 2020 | White (Renewed)
Shop now
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
Motorola G6 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Oyster Blush - (U.S. Warranty) - PAAE0001US
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Motorola One 5G | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 48MP Camera | Blue
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 48MP Camera | Gray
Shop now
Tracfone Motorola Moto G Power 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 64GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Dimensions: | 4.24 x 1.78 x 0.56 inchesMetric10.77 x 4.52 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Release date: | 2010-04-20 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 580 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.