Motorola WX294 is an outdated phone, equipped with a 0.3 megapixels back facing camera.
Motorola did a great job making the Motorola WX294 as lightweight as 2.29 oz. This device is quite thick for current standards, being as thick as 0.51".
The Motorola WX294 has a nice display with a 0 x 0 resolution, making everything look quite vivid.
Graphic rendering usually uses lots of processing time, so this phone uses an additional ARM Mali-400 MP1 GPU speeding at 320 megahertz to take care of them, leaving the CPU free for other tasks.
This phone only features a 0.3 megapixels back-facing camera.
The Motorola WX294 supports dual SIM to be able to to use 2 different phone lines or carriers.
This phone packs a small 720 mAh removable battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate use. This cellphone has an aproximate stand by time of 500 hours and a talk time of 7.5 hs according to Motorola.
Moto G Fast (32GB, 3GB RAM) 6.4" Max Vision HD+, Unlocked for T-Mobile, Verizon, AT&T, Metro, Global 4G LTE | Made for US by Motorola | 16MP Camera | 2020 | White (Renewed)
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Motorola One 5G Ace | 2021 | 2-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/128GB | 48MP Camera | Hazy Silver
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Motorola One 5G | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 48MP Camera | Blue
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
Tracfone Motorola Moto G Power 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 64GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | WX294 |
| Dimensions: | 4.21 x 1.77 x 0.51 inchesMetric10.69 x 4.5 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 2.29 ouncesMetric64.92 gImperial |
Display | |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 720 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 7.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.