Motorola XT928 is a quite good Android cellphone, which features a great 1.2 GHz Dual-Core processor, a medium 4.5" multi-touch screen, and 2 cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front facing camera.
Motorola decided to power this device with a very powerful 1.2 gigahertz Dual-Core processor, bundled in a TI OMAP4430 system chip and only 1000 MB of RAM memory which is a bit low for a phone of this quality. Collaborating with graphic intensive games and applications, it also uses a PowerVR SGX540 GPU running at 304 megahertz. This cellphone counts with a 16 GB quite big internal memory and an SD card slot, which allows you to install a couple hundred apps and games without any problem.
Motorola appears to have forgotten about weight optimization in this 5.26 oz phone. Motorola onlymade this phone in black color. This phone has an amazing design, with a thickness of just 0.39".
This phone is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 1.3 MP front side camera. It is also able to capture videos in Full HD 1920x1080 at 30 fps. This camera also has flash.
The Motorola XT928 includes a gorgeous 4.5" display with a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look absolutely great.
The Motorola XT928 counts with a good 1735 mAh Li-Ion removable battery providing the Motorola XT928 with a poor battery duration. This phone has a reported talk time of 7.6 hours and a stand by time of 259 hs according to Motorola.
The Motorola XT928 offers Wi-Fi connection (but it can't share it with other devices acting as a wireless router) and 3G connectivity, supported by EV-DO A and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM networks and it can connect using both CDMA and GSM carriers.
This phone also includes a couple interesting characteristics like Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories) and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Barometer.
No matter if you are looking for a phone mainly for internet broswing and social networks, are looking for a gaming phone or love photography, this cellphone is definitely the right choice .
MOTOROLA SOLUTIONS Talkabout T460 Rechargeable Two-Way Radio Pair (Dark Blue)
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 48MP Camera | Gray
Shop now
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 2.3.6 |
| Dimensions: | 5.31 x 2.66 x 0.39 inchesMetric13.49 x 6.76 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.26 ouncesMetric149.12 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 326 pixels per inchMetric128.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP4430 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1000 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX540 (Dual-Core 304 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1735 mAh |
| Stand-by Time: | 259 hours |
| Talk Time: | 7.6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.