Neonode N1 is a low level Windows CE phone, including a 0.3 megapixels back side camera. We will get a better understanding of this device's wonders when we get into specific details.
The Neonode N1 is a bit thick for today's standards, with a thickness of 0.83 inches. This time, Neonode forgot about optimizing the weight, leaving it live with a weight of 3.28 oz.
This cellphone only features a 0.3 MP back-facing camera.
This device includes a low quality 220 x 176 display, which makes all images and videos look like low resolution footage. Its display uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This phone uses a SIM card for GSM services.
This cellphone counts with a 1100 mAh small capacity Li-Ion battery that can keep this device running for some hours, although you will probably need to charge it even after moderate usage. Neonode reports a 250 hours stand by time and a 4 hs talk time for this device.
If you just want a simple phone, this cellphone is probably a great choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Neonode |
| Operating System (OS): | Windows CE 4.1 |
| Dimensions: | 3.46 x 2.05 x 0.83 inchesMetric8.79 x 5.21 x 2.11 cmImperial |
| Weight: | 3.28 ouncesMetric92.99 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | ARM 922T (Single-Core 220 MHz) |
| SD Card Slot: | SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.