NIU BINGO is a low-end cellphone, with a small sized 1.8 inches screen. Let's take a better look at what this cellphone can give us.
This cellphone is quite thick compared to current cellphones, with a thickness of 0.57". The NIU BINGO isn't a compact device, taking into account that it is 3.94 inches long and 1.72 inches wide,but it just contains a 1.8 inches screen. This phone is offerred in lots of colors: black, purple, blue, red, white and gray. NIU has made a really good design job making this phone as lightweight as 1.59 oz.
The NIU BINGO comes with a 35,84 MB internal storage, a little quantity that may be enough for some basic users considering it also has a slot for an external memory card to store songs, pictures and videos.
This cellphone has no cameras at all.
NIU packed this phone with a low quality 1.8" screen, and a 160 x 120 resolution, which makes screen pixels too big and noticeable.
This phone uses 2 SIM cards to be able to to work with 2 different carriers or phone lines in the same cellphone.
This phone features a poor 500 mAh Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a thirsty phone like this. This phone has an estimated 4 hours talk time and a 96 hs stand by time.
This phone is a great option if you want it majorly to perform basic stuff.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Product code: | N103 |
| Dimensions: | 3.94 x 1.72 x 0.57 inchesMetric10.01 x 4.37 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 1.59 ouncesMetric45.08 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Purple, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 120 x 160 pixels |
| Pixel density: | 111 pixels per inchMetric43.7 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 35,84 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 500 mAh |
| Stand-by Time: | 96 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.