NIU DOMO 2 is a low level cellphone, having a 1.8" screen. Let's take a closer look at what this cellphone has to offer.
This phone is quite thick compared to current cellphones, with its 0.63 inches thickness. The NIU DOMO 2 is 4.45" long and 2.28" wide, it just packs a way smaller 1.8" display. NIU has made a great design job making this cellphone as lightweight as 3.17 ounces. This device is offerred in 2 color options, black and white.
This device has a 65,54 MB internal memory, a mediocre amount that might be adequate for some basic users knowing that this phone also has an external memory slot to store songs, photographs and videos and even some applications that allow external memory installation.
This phone has no cameras at all.
NIU designed the NIU DOMO 2 with a low level 1.8-inches display, and a 160 x 120 resolution, making everything in the display lose details and definition.
This cellphone uses two SIM cards so it is able to work with two different phone lines and even different carriers.
The NIU DOMO 2 counts with a 1200 mAh small Li-Ion removable battery that provides the NIU DOMO 2 a not very long battery duration comparing with other similar cellphones. NIU reports a 6 hs talk time and a 250 hs stand by time for this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Product code: | N202 |
| Dimensions: | 4.45 x 2.28 x 0.63 inchesMetric11.3 x 5.79 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 120 x 160 pixels |
| Pixel density: | 111 pixels per inchMetric43.7 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.