NIU DOMO is a not very powerful phone, provisioned with a 2" screen and a 0.3 MP back camera. Great! That's it? Not at all, it's just the shortest summary in the world.
NIU is offering this cellphone in 2 colors: black and gray. This device is quite thick for today's standards, being as thick as 0.63 inches. Even though this phone is as big as 4.84" long and 2.28 inches wide, it only packs a much smaller 2 inches display. NIU made a great job making this phone as lightweight as 3.17 ounces.
This cellphone is equipped with a low level 160 x 128 2 inches screen, giving this phone a poor level graphical experience.
The NIU DOMO comes with a 98,3 MB internal storage, a little quantity that could be adequate for some users considering that this cellphone also has an external memory card slot to store photographs and videos.
The NIU DOMO has dual SIM so it can to work with two different phone lines.
This phone is only equipped with a 0.3 megapixels back facing camera.
This cellphone packs a 1000 mAh small Li-Ion removable battery, which is quite low for a device like this. NIU informs a talk time of 4 hs and a stand by time of 2000 hs for this device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Product code: | N102 |
| Dimensions: | 4.84 x 2.28 x 0.63 inchesMetric12.29 x 5.79 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
| Colors: | Black and Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 102 pixels per inchMetric40.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 98,3 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 2000 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.