NIU GO 20 is a not very powerful device, packing a compact 1.8" display and a 0.3 MP back side camera. But let's get into a bit more details.
NIU is offering the NIU GO 20 in a variety of color options, black, purple, blue, red, white and gray. This device is a little thick for nowadays standards, with a thickness of 0.55 inches. Whereas the NIU GO 20 has 3.98 inches long, it only contains a much smaller 1.8 inches display. NIU has made a really good optimization job making this phone as lightweight as 2.12 oz.
This phone only has a 0.3 mega-pixels back-facing camera.
This phone includes a poor 160 x 128 1.8" screen, making it have a low resolution graphical experience.
This phone uses a 500 mAh small Li-Ion battery providing the NIU GO 20 with a quite short battery life. According to NIU, this cellphone has an estimated 6 hours talk time and a 200 hours stand by time.
The NIU GO 20 uses two SIM cards to be able to to use two different phone lines or carriers at the same time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Dimensions: | 3.98 x 1.72 x 0.55 inchesMetric10.11 x 4.37 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 2.12 ouncesMetric60.1 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Purple, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 500 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.