NIU GO 50 is a modest cellphone, which counts with a 0.3 mega-pixels back-facing camera and a 2" display.
This phone comes with a 32,77 MB internal storage, a poor amount that could be enough for some users knowing that this phone also has a slot for an external memory card to store photographs and videos.
This device isn't a compact cellphone, considering it is 4.25 inches long,but it only packs a 2 inches screen. The NIU GO 50 is quite thick for today's standards, being as thick as 0.54". NIU made the NIU GO 50available just in many different color options, black, blue, red, white and gray. This phone feels much lighter than what one would expect from a phone this size.
The NIU GO 50 is only equipped with a 0.3 megapixels back camera. Additionally, this cellphone's camera also has flash.
This phone has an average 2-inches display with a 220 x 176 resolution, which makes all photos and movies look quite vivid.
This phone comes with two SIM cards to be able to to use two different phone lines in the same cellphone.
This cellphone packs a 800 mAh low capacity replaceable battery, which is not really enough for a demanding device like this. NIU afirms this cellphone has a stand by time of 200 hours and a talk time of 6 hs.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Dimensions: | 4.25 x 1.81 x 0.54 inchesMetric10.8 x 4.6 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 2.01 ouncesMetric56.98 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.