NIU LIV 10 is a modest cellphone, featuring a 0.3 MP back-facing camera and a 1.8-inches screen. We will get a better understanding of this phone's characteristics when we get into specific details.
This phone is sold in a variety of color options, black, blue, red and white. This cellphone isn't really a compact phone, given that it is 4.02" long,but it just packs a 1.8 inches display. The NIU LIV 10 is quite thick for today's standards, with a thickness of 0.52". The NIU LIV 10 feels much lighter than what one would think about a cellphone of this size.
This cellphone is equipped with only a 0.3 megapixels back facing camera. Additionally, the camera counts with flash.
NIU equipped this cellphone with a low level 1.8 inches screen, and a resolution of 128 x 160 , losing a lot of details in images and movies.
This cellphone counts with a 860 mAh small sized Li-Ion battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it after some moderate use. According to NIU, this cellphone has an aproximate 7 hours talk time and a 660 hs stand by time.
This cellphone has 2 SIM cards so it can to use two different phone lines at the same time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Dimensions: | 4.02 x 2.28 x 0.52 inchesMetric10.21 x 5.79 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 2.58 ouncesMetric73.14 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 160 x 128 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 860 mAh |
| Stand-by Time: | 660 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.