NIU LOTTO is a modest cellphone, including a 2 inches screen and a 1.3 megapixels back-facing camera.
This cellphone is 4.39 inches long, it just holds a smaller 2" display. The NIU LOTTO is a bit thick for nowadays standards, with its 0.52" thickness. This cellphone is much lighter than what one would expect from a phone of this size.
NIU packed the NIU LOTTO with a nice 2-inches screen, and a 220 x 176 resolution, making everything look good.
This cellphone has a 65,54 MB internal storage memory, a mediocre amount that could be enough for basic users considering it also has a slot for SD memory cards to store photos and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This cellphone only features a 1.3 MP back-facing camera.
This phone comes with 2 SIM cards so it can to use two different phone lines and even different carriers in the same phone.
This device comes with a 750 mAh small sized Li-Ion battery that provides this phone a not very long battery duration. NIU informs a stand by time of 96 hours and a talk time of 4 hours for this device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Product code: | N104 |
| Dimensions: | 4.39 x 1.85 x 0.52 inchesMetric11.15 x 4.7 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 1.94 ouncesMetric55 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 96 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.