NIU PANA is an outdated phone, packing a 1.3 mega-pixels back camera and a 2.2 inches screen. We will get a better understanding of this phone's features when we get into more details.
This phone counts with a poor 65,54 MB internal storage, which could be adequate for some users knowing that it also has an SD card slot to store photographs and videos and even some apps and games that allow being installed in the external memory.
While this phone is 4.37 inches long and 2.3" wide, it only contains a smaller 2.2" display. This phone is quite slim and practical, but it's not close to being one of the thinnest phones currently available, with a thickness of 0.46 inches. NIU made this deviceavailable only in many color options: black, blue, red, white and gray. NIU did a very good design job making this phone as lightweight as 2.4 oz.
This cellphone only features a 1.3 mega-pixels back facing camera.
The NIU PANA is equipped with a interesting 2.2" display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all images and videos look quite good.
The NIU PANA has 2 SIM cards to be able to to work with 2 different phone numbers or carriers.
This cellphone has a 850 mAh poor capacity Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a consuming cellphone like this. According to NIU, this cellphone has a reported 140 hs stand by time and a 4 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Product code: | N105 |
| Dimensions: | 4.37 x 2.30 x 0.46 inchesMetric11.1 x 5.84 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 2.40 ouncesMetric68.04 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 140 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.