NIU PANA TV is an outdated cellphone, featuring a 2" screen and a 1.3 MP back side camera. That's all? Not at all, it's only the introduction of this extreme review.
The NIU PANA TV is a little bit thick for nowadays standards, with its 0.53" thickness. This cellphone isn't a compact cellphone, given that it is 4.37 inches long and 2.3 inches wide,but it just packs a 2 inches screen. This cellphone is for sale in lots of color options: black, blue, red and gray. This cellphone feels much lighter than what you would expect from a phone this size.
This phone comes with a small 163,84 MB internal storage, which might be enough for basic users having that this phone also has an SD extension slot to store pictures and videos.
This cellphone only features a 1.3 mega-pixels back side camera.
This device is equipped with a nice 2-inches screen with a 220 x 176 resolution, giving this phone an average graphical experience.
This cellphone has a small 1000 mAh Li-Ion replaceable battery that provides the NIU PANA TV a not very long battery lifecompared to other cellphones. NIU reports a talk time of 4 hs and a stand by time of 150 hs for this cellphone.
The NIU PANA TV supports dual SIM to be able to to use two different phone lines.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Product code: | N106 |
| Dimensions: | 4.37 x 2.30 x 0.53 inchesMetric11.1 x 5.84 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 2.47 ouncesMetric70.02 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 163,84 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| TV: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.