NIU Tek 4D2 is a decently made device released some years ago, in 2014, featuring a 4-inches screen, a fast Dual-Core processor ticking at 1 GHz, and two cameras, a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 megapixels front camera. We will get a better idea about this device's features when we get into more details.
NIU sells this cellphone with a MediaTek MT6572M system chip, which holds a good performance Dual-Core CPU ticking at 1 GHz and 512 MB of RAM memory. The NIU Tek 4D2 has a 4 GB internal storage, a common quantity that should be enough for the vast majority of users considering it also has a slot for SD memory cards .
This device's thickness of 0.41 inches is quite far from today's standards, but it still feels quite right in the hand. This device is a bit heavy comparing to other devices , with a weight of 5.36 oz. The NIU Tek 4D2 is only available in 262 144 color.
NIU designed this device with a good looking 4-inches display, and a resolution of 480 x 800 , which makes all images and movies look vivid.
This cellphone counts with WiFi capability (which can be provided to other devices acting as a router or modem), HSPA+ 4G data connection, which is not so fast as LTE networks and 3G fast internet connection, over HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't have a SIM card, because it's not a GSM cellphone.
This phone features two cameras, a 3.2 mega-pixels back facing camera and a 1.3 MP front side camera.
This device counts with a 1200 mAh small capacity Li - Ion removable battery providing this cellphone with a not very long battery life.
This cellphone also features a couple of cool features like Bluetooth (4.0 ), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.84 x 2.48 x 0.41 inchesMetric12.29 x 6.3 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 5.36 ouncesMetric151.95 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
| Release date: | 2014-11-01 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.