NIU TEK Q is a low end phone, which features a good 450 MHz processor, a 2 mega-pixels back facing camera and a little 2.3-inches screen.
This cellphone is much lighter than what one would think about a cellphone of this size. This device is 4.25" long, it just holds a much smaller 2.3 inches screen. This phone is a little bit thick for today's standards, with a thickness of 0.54 inches.
The NIU TEK Q is equipped with a very good 320 x 480 2.3" display, which makes it hard to see the pixels in the display. This display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
The NIU TEK Q comes with a good processing unit speeding at 450 megahertz with just 128 MB of RAM.
This phone offers Wi-Fi connection (but it can't be shared with other devices around, acting as a modem or router). The NIU TEK Q uses 2 SIM cards so it can to use 2 different phone numbers and even different carriers at the same time.
This cellphone is equipped with only a 2 MP back-facing camera. To complete the camera, it also includes flash and geo tagging.
This cellphone features a 1000 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery that provides this phone a not very long battery duration comparing with other similar cellphones. This phone has an aproximate 3 hours talk time and a 48 hours stand by time according to NIU.
This cellphone also comes with a couple of cool features like Bluetooth (2.0) and GPS Localization, and a couple sensors likeAccelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Product code: | N108 |
| Dimensions: | 4.25 x 2.34 x 0.54 inchesMetric10.8 x 5.94 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 2.58 ouncesMetric73.14 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.3 inchesMetric5.8 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 251 pixels per inchMetric98.82 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | ARM9 (Single-Core 450 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 48 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.