NOA H10le is an interesting Android cellphone, packing a great processing unit clocking at 2.6 GHz, an enormous 5.5-inches screen, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 13 mega-pixels front camera. We will get a better understanding of this phone's specs when we get into more details.
This phone is available in two colors, black and red. About its construction, this cellphone is mainly manufactured with Aluminum . This phone has a beautiful design, with a thickness of just 0.28". This phone is a compact phone, taking into account that it features a 5.5" display and it's only 6.06 inches long and 2.99" wide.
sells the NOA H10le with a great 2600 MHz processing unit, included in a MediaTek Helio X27 MT6797X chip and a big 4 GB of RAM memory. A great point of this device is its big 64 GB internal storage and although it doesn't have an SD memory slot, it it is more than enough to store lots of apps, games, songs, pictures and videos without even thinking about how much storage is left.
This device is equipped with two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 13 megapixels front facing camera.
equipped this cellphone with a gorgeous 5.5" display, and a resolution of 1080 x 1920 (Full HD), which makes everything look beautiful and brightful.
This phone includes wi-fi connection (and it can share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) high speed internet connection and 3G fast data connection, using HSPA and HSUPA technologies. This phone doesn't use a sim card, because it is not a GSM enabled cellphone.
The NOA H10le also comes with some interesting features as Fingerprint Scanner, Bluetooth (4.1, EDR ) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
This phone counts with an incredible 3800 mAh non-replaceable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it at all. An issue to evaluate is that the NOA H10le's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it starts to last shorter, though with such a big battery you will probably replace this phone before it happens.
No matter if you want a social device, are looking for a gaming device or will use this phone for work, this phone is probably a great option for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 7.1 Nougat |
| Dimensions: | 6.06 x 2.99 x 0.28 inchesMetric15.39 x 7.59 x 0.71 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Red |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio X27 MT6797X |
| Processor: | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 20 nm (Single-Core 2600 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T880 MP4 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.