NOA N1 is a mid-level phone, equipped with a 5.5-inches display, a very fast Quad-Core CPU running at 1500 megahertz, and two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front-facing camera.
This time, it seems like didn't care so much about the weight in this 6.46 ounces phone. This device only has 5.79 inches long and 2.76" wide, but it's still able to fit a a 5.5 inches screen. This phone has a gorgeous design, with a thickness of just 0.36". made the NOA N1available only in color 16 777 216. This device construction is a combination of Ceramic and Aluminum .
This cellphone comes with a MediaTek MT6739 system chip, holding an exceptional Quad-Core processor running at 1.5 gigahertz and a big 2 GB RAM. This phone comes with a 16 GB quite large internal storage and an SD extension slot, which allows the user to install hundreds of apps without any trouble.
The NOA N1 is equipped with two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front side camera.
designed this phone with a good looking 5.5" display, and a 720 x 1440 resolution, which makes everything look beautiful.
This phone has a 3000 mAh high capacity Li - Polymer non-replaceable battery that can keep this cellphone running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to take into account is that the NOA N1's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it begins losing capacity, while with such a big battery you will probably replace this cellphone before that happens.
This cellphone offers WiFi connectivity (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot), 4G LTE high performance internet connection and 3G fast data connection, supported by HSPA and HSUPA technologies. The NOA N1 supports dual sim so it is able to work with 2 different carriers or phone numbers at the same time.
This phone also features a lot of cool characteristics like Biometric fingerprint, Facial recognition biometrics, Bluetooth (4.0 ) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter if you want this phone for gaming or need a phone to mostly use social networks, this phone is the correct option for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.79 x 2.76 x 0.36 inchesMetric14.71 x 7.01 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 6.46 ouncesMetric183.14 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum and Ceramic |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6739 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8100 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Sensor size: | 0.36 inches (1/2.8") |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.