NOA N10 is a fascinating cellphone, including a great Octa-Core processing unit speeding at 2500 megahertz, a huge 6.2-inches screen, and two cameras, a 16 mega-pixels back side camera and a 16 MP front camera. Is that all? No, it's only the tip of the iceberg.
The NOA N10 ships with a high-tech 2.5 GHz Octa-Core CPU, bundled in a MediaTek MT6763 system chip with a huge 4 GB of RAM. The NOA N10 counts with a large 64 GB internal storage and a slot for external memory cards, allowing the user to store hundreds of apps and even the heaviest games currently available without worrying about how much storage is left.
only offers the NOA N10 in 16 777 216 color. About its design, this phone is mostly made of Glass and Aluminum . made a very nice design job making this phone weight just 6 oz. This cellphone is just 0.31" thick, making its way into the thinnest devices podium. The NOA N10 is a very compact cellphone, taking into account that it presents a 6.2" display and it only has 6.1 inches long.
The NOA N10 features two cameras, a 16 MP back facing camera and a 16 MP front-facing camera. This phone also captures videos up to 1920x1080 (Full HD).
This cellphone includes an awesome 6.2" screen with a 1080 x 2246 resolution, providing this phone with a great graphic quality.
This device features a 3600 mAh large Li - Polymer non-removable battery providing the NOA N10 an extremely long battery duration. An issue to consider is that this phone's battery isn't replaceable so you can't change it when it starts to lose its charge, although with this big battery you will probably replace this phone before that happens.
This phone has WiFi connection (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) high speed internet connection and 3G fast data connection, using HSPA and HSUPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card for GSM carriers.
The NOA N10 also includes a wide range of cool features as Biometric fingerprint, Face ID, Bluetooth and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you you love taking pictures, want a social phone, want a work phone or need a device for playing games, you will definitely be very happy with it.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 6.10 x 2.98 x 0.31 inchesMetric15.49 x 7.57 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum and Glass |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.2 inchesMetric15.7 cmImperial |
| Resolution: | 2246 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 402 pixels per inchMetric158.27 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6763 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2500 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G71MP2 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Sensor size: | 0.36 inches (1/2.8") |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.