NOA N2 is a mid level device, which counts with a pretty large 5" screen, a very fast 1500 megahertz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 13 MP back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera.
This cellphone is just 0.35" thick, making it one of the thinnest phones out there. Whereas the NOA N2 is just 5.62 inches long and 2.73" wide, it manages to hold a 5 inches display. Talking about its design, the NOA N2 is mainly created with Metal . This cellphone is available just in color 16 777 216.
This device ships with a MediaTek MT6737T system chip, including an extremely powerful 1.5 GHz Quad-Core processing unit with a huge 3 GB RAM memory. This device has a 32 GB amazing internal memory and although it doesn't count with an SD extension slot, it is still enough to install tons of applications, games, songs, photos and videos without having to worry about how much storage is left.
This cellphone is equipped with an astonishing 5 inches screen with a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes everything look absolutely perfect.
The NOA N2 counts with Wi-Fi connection (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), LTE 4G high speed internet connection and fast 3G data connection, over HSPA and HSUPA technologies. The NOA N2 doesn't have a SIM card, because it's not a GSM phone.
This phone has two cameras, a 13 MP back camera and a 5 MP front camera.
This cellphone has a 3850 mAh big non-removable battery that can keep it running for many hours without having to charge it at all. An issue to take into consideration is that this phone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it starts to get older, even though with such a huge battery size you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
This phone also includes a couple of cool features as Fingerprint Sensor, Bluetooth (4.0 ) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
This phone is probably a great option if you need a cellphone to mostly use social networks and internet browsing or will use this cellphone to play games.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.62 x 2.73 x 0.35 inchesMetric14.27 x 6.93 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737T |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3850 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.