NOA N5 is a mid level Android device, packing an enormous 5.5 inches screen, a high performance 1.5 GHz Octa-Core processing unit, and two cameras, a 13 megapixels back camera and a 16 mega-pixels front facing camera.
decided to sell this cellphone with a very fast Octa-Core CPU clocking at 1.5 gigahertz, bundled in a MediaTek MT6750T system chip and a big 3 GB RAM. The NOA N5 comes with a 32 GB impressive internal memory and though it doesn't come with an external memory slot, it it is more than enough to store hundreds of applications and even the largest games currently available without worrying about filling the cellphone.
This device is available only in black color. About its materials quality, the NOA N5 is made of Aluminum . This phone is quite a compact device, considering it has a 5.5 inches screen and it's just 6.08" long and 2.95 inches wide. The NOA N5 is incredibly thin, being just 0.31" thick.
This cellphone features two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 16 MP front side camera.
The NOA N5 has a good level 5.5" screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all photos and movies look very good.
The NOA N5 comes with an inmense 5000 mAh non-replaceable battery providing this cellphone a marvelous battery life. An issue to take into consideration is that the NOA N5's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins to lose its charge, though with this big battery you will probably buy a new phone before that happens.
The NOA N5 provides wifi connection (but it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) high performance connectivity and 3G fast connection type, supported by HSPA and HSUPA technologies. This cellphone supports dual SIM cards to be able to to use 2 different phone numbers and even different carriers in the same phone.
This cellphone also comes with a handful of cool characteristics as Fingerprint ID, Bluetooth (enables communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is definitely the right choice for you if you are looking for a cellphone to majorly use social networks and internet browsing or are looking for a gaming cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.08 x 2.95 x 0.31 inchesMetric15.44 x 7.49 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6750T |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T860 MP2 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.