NOA N7 is a mid-end Android cellphone, provisioned with an enormous 5.7-inches screen, a very powerful Octa-Core CPU running at 1.5 gigahertz, and 2 cameras, a 16 megapixels back side camera and a 16 MP front facing camera.
did a very good job making this cellphone weight only 5.29 oz. just sells this cellphone in color 16 777 216. This device is just 0.35" thick, taking it to the thinnest device's category. The NOA N7 is just 6.02 inches long, but it's able to fit a a 5.7" display. Talking about its construction, the NOA N7 is made of Ceramic and Aluminum .
This phone has a very good 720 x 1440 5.7 inches screen, which makes all pictures and movies look very good.
decided to equip the NOA N7 using a MediaTek MT6750 chip, holding an extremely powerful Octa-Core processor running at 1.5 gigahertz with a great 4 GB RAM memory. This phone counts with a 64 GB big internal storage memory and an SD extension slot, more than enough to install hundreds of apps without having to worry about running out of space at all.
The NOA N7 features two cameras, a 16 megapixels back camera and a 16 megapixels front-facing camera.
The NOA N7 features Wi-Fi connection (although it can't be provided to other devices acting as a hotspot), 4G (LTE) fast data connection and 3G fast internet connection, supported by HSPA and HSUPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card for GSM connection.
This phone also comes with a wide range of cool characteristics as Biometric fingerprint, Facial recognition to unlock, Infrared Port, Bluetooth (4.0 ) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone uses a 3300 mAh big capacity Li - Polymer non-removable battery that can keep it running for many hours without having to charge it at all. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is not removable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, whereas with this big battery you will probably discard this phone before that happens.
If you want a social cellphone, need a cellphone for gaming or want a cellphone for work, you will probably be very satisfied with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 6.02 x 2.84 x 0.35 inchesMetric15.29 x 7.21 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum and Ceramic |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6750 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T860 MP2 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Sensor size: | 0.36 inches (1/2.8") |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.