NOA N8 is an interesting cellphone, which counts with a really big 6 inches screen, a great 1.5 gigahertz Octa-Core processor, and two cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 16 megapixels front camera.
Being just 0.35" thick,this cellphone is very thin and stilized. This device is a very compact phone, taking into consideration it has a 6" screen and it's just 6.23" long. About its construction materials, this phone is built with Metal .
This phone ships with a high-tech Octa-Core processor running at 1.5 GHz, included in a MediaTek MT6750 chip and a large 4 GB RAM. A great point of the NOA N8 is its 64 GB inmense internal storage and a slot for an SD memory card, enough to install tons of apps, games, songs, pictures and videos without worrying about running out of space at all.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 16 megapixels front camera. Although it's 13 megapixels may seem great the back facing camera has a very little 0.326797 inches sensor which makes photos have less details and worse lighting than you would expect.
The NOA N8 is equipped with a good level 6 inches display with a 720 x 1440 resolution, making everything look very good.
This phone uses a huge 5000 mAh non-replaceable battery providing the NOA N8 an amazing battery life. An issue to consider is that the NOA N8's battery isn't removable so you can't change it when it begins to last shorter, although with such a big battery you will probably replace this phone before it becomes an issue.
This phone offers wi-fi connectivity (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot), 4G LTE high speed internet connection and fast 3G data connection, over HSPA and HSUPA technologies. The NOA N8 doesn't have a SIM card, because it's not a GSM enabled phone.
The NOA N8 also features a couple useful features as Fingerprint unlock, Bluetooth (4.0 ) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
No matter if you will use it mainly for social networks and internet browsing, want a cellphone for work or want it for gaming, you will probably be very pleased with this device.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.23 x 2.94 x 0.35 inchesMetric15.82 x 7.47 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Materials: | Metal |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 268 pixels per inchMetric105.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6750 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T860 MP2 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Sensor size: | 0.33 inches (1/3.06") |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.