NOA Sprint 4G is a mid level phone, equipped with a comfortable 5-inches screen, an extremely powerful 1300 MHz Quad-Core processor, and 2 cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 MP front facing camera. Is that all? Not at all, it's only the starting point of a detailed review.
The NOA Sprint 4G is just 0.37" thick, making it one of the thinnest cellphones you can find. Although this device is just 5.63 inches long, it is still able to fit a a 5 inches display. Sprint only sells the NOA Sprint 4G in 16 777 216 color.
Sprint decided to power this cellphone with a MediaTek MT6737 chip, packing a high performance 1.3 GHz Quad-Core CPU and a great 2 GB RAM. A nice aspect of this phone is its quite big 16 GB internal storage memory and whereas it doesn't have an SD memory card expansion slot, it is enough to store a couple hundred games and apps, but it might not be suitable if you are fan of the largest games currently available.
Sprint designed the NOA Sprint 4G with a good level 5" screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), giving this device a nice image quality.
This phone has two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 5 megapixels front facing camera.
The NOA Sprint 4G includes WiFi connectivity (which it can provide to other devices acting as a wireless modem or router), 4G LTE high speed internet connection and the fastest 3G data connection, over HSPA and HSUPA technologies. This phone comes with 2 Micro SIM cards to be able to to work with two different phone numbers or carriers.
This cellphone also features some nice characteristics like Fingerprint Sensor, Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone features a 2800 mAh huge Nano SIM, Micro SIM non-removable battery providing this phone an incredible battery duration. An issue to take into account is that the NOA Sprint 4G's battery is non-removable so you can't change it when it starts to live shorter, whereas with such a huge battery size you will probably replace this phone before it happens.
Samsung Galaxy A12 (A125M) 64GB Dual SIM, GSM Unlocked, (CDMA Verizon/Sprint Not Supported) Smartphone Latin American Version No Warranty (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Sprint |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.63 x 2.81 x 0.37 inchesMetric14.3 x 7.14 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM, Micro SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.