Nokia 1 is a pretty good Android phone launched in February 2018, which counts with a great performance 1.1 gigahertz Quad-Core CPU, a 4.5" display, and 2 cameras, a 5 MP back side camera and a 2 megapixels front facing camera. Let's take a deeper sight of what this phone has to offer.
This phone is just 0.37 inches thick, making it one of the thinnest cellphones nowadays. Nokia has made an amazing design job making the Nokia 1 weight just 4.62 ounces. About its body materials, this phone is majorly manufactured with Plastic and Plastic . Nokia made this phoneavailable just in two colors: blue and red.
Nokia ships this phone with a MediaTek MT6737 system chip, packing a good performance 1100 MHz Quad-Core processing unit with 1 GB RAM. The Nokia 1 comes with an 8 GB quite big internal memory and an external SD slot, enough to install a couple hundred apps without worrying about space.
The Nokia 1 features two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 2 megapixels front facing camera. This phone can also shoot 720x480 videos.
Nokia equipped this phone with a good looking 4.5 inches screen, and a resolution of 480 x 854 , which makes everything look very good.
This phone features Wi-Fi connection (and it can share it with other devices as a mobile hotspot), LTE (4G) high speed connection type and 3G fast internet connection, using HSPA and HSUPA technologies. The Nokia 1 uses 2 Nano SIM cards so it can to use two different carriers or phone numbers at the same time.
The Nokia 1 features a 2150 mAh inmense replaceable battery, which isn't too much for a phone like this.
This phone also includes a few interesting features as Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
It doesn't matter whether you need a phone mostly for internet broswing and social networks or are looking for a device for playing games, you will probably be very satisfied with it. Nokia packs the Nokia 1 with Quick guide , Headset, Charger and Data cable.
Nokia 6300 4G | Bonus 1GB 90-Day Voice, Text & Data Plan | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Charcoal
Shop now
Nokia C01 Plus 2021 4G Volte LTE Single Sim Factory Unlocked 32GB (LTE USA Latin Europe Asia Africa) Android 11 (NOT Verizon/Boost) (Blue)
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia XR20 5G | Android 11 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 6/128GB | 6.67-Inch Screen | 48MP Dual Camera | Charcoal
Shop now
Nokia 225 4G | Bonus 1GB 90-Day Voice, Text & Data Plan | Unlocked | 4G Cell Phone | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Android 10, 9.0 Pie, 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.26 x 2.67 x 0.37 inchesMetric13.36 x 6.78 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.62 ouncesMetric130.97 gImperial |
| Colors: | Blue and Red |
| Materials: | Plastic and Plastic |
| Accessories: | Charger, Data cable, Headset, Quick guide |
| Release date: | 2018-02-25 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2150 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 720 x 480 |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.