Nokia 107 is a modest phone released back in 2013, which features a little 1.8 inches display.
This cellphone is sold in three color options, black, red and white. The Nokia 107 is much lighter than what one would expect from a cellphone like this. This phone isn't a very compact cellphone, taking into consideration it is 4.44" long and 1.87" wide,but it just contains a 1.8 inches screen. This phone is a little thick for nowadays standards, being as thick as 0.59".
Handling graphic calculations, it also uses an ARM Mali-400 MP1 GPU running at 320 MHz.
This phone is equipped with a poor 1.8-inches display with a 160 x 128 resolution, losing a lot of details in photos and videos.
The Nokia 107 uses a SIM card to use GSM services.
This device has no cameras at all.
This phone counts with a poor 1020 mAh Li-Ion battery providing this phone with a quite short battery duration. This phone has an estimated 576 hs stand by time and a 12.7 hours talk time.
When you buy the Nokia 107 you also receive Product user guide, Nokia Battery BL-5C , Nokia Stereo Headset WH-108 and Nokia Charger AC-11.
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 1.4 | Android 10 (Go Edition) | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version| 2/32GB | 6.51-Inch Screen | Charcoal
Shop now
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 4.44 x 1.87 x 0.59 inchesMetric11.28 x 4.75 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 2.67 ouncesMetric75.69 gImperial |
| Colors: | Black, Red and White |
| Accessories: | Nokia Battery BL-5C , Nokia Charger AC-11, Nokia Stereo Headset WH-108, Product user guide |
| Release date: | 2013-08-21 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 4 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Stand-by Time: | 576 hours |
| Talk Time: | 12.7 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.