Nokia 206 Dual SIM is a quite basic phone, which features a 2.4 inches display and a 1.3 mega-pixels back side camera.
The Nokia 206 Dual SIM counts with a 65,54 MB internal storage, a small amount that might be adequate for basic users considering that this phone also has an SD memory card expansion slot to store photographs and videos.
It seems like Nokia forgot about optimizing the weight in this 3.21 oz phone. This cellphone is offerred in multiple color options, black, yellow, blue, red and white. This phone isn't really a compact device, taking into account that it is 4.57" long and 1.94 inches wide,but it only contains a 2.4" display.
Nokia designed this phone with a good 2.4-inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), providing this cellphone with a good graphical experience.
This phone only features a 1.3 mega-pixels back-facing camera.
This cellphone features a 1100 mAh small capacity Li-Ion battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. Nokia claims this phone has a 600 hours stand by time and a 20 hours talk time.
This phone provides 3G data connection, supported by EDGE technologies. This cellphone supports dual SIM cards so it's able to work with 2 different phone lines and even different carriers in the same phone.
This device is priced 105 dollars, not a good offer for this kind of phone.
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia 220 RM-971 Unlocked GSM 850 / 1900 Cell Phone w/ 2MP Camera - Black
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 8110 4G (2018) Singe-SIM TA-1071 SS 4GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G Smartphone (Yellow) - International Version
Shop now
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Dimensions: | 4.57 x 1.94 x 0.49 inchesMetric11.61 x 4.93 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 3.21 ouncesMetric91 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Red, White and Yellow |
| Price: | $ 105.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 20 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.