Nokia 207 is a low level device released back in 2013, counting with a small 2.4 inches display.
Nokia offers this device in many color options, black, yellow, blue, red and white. This device isn't a compact phone, considering it is 4.5 inches long and 2" wide,but it just holds a 2.4" display. Nokia didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.22 oz phone.
Nokia equipped this phone with an average 2.4" display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes all images and movies look nice.
This phone includes the fastest 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone uses a Micro SIM card for GSM connection.
The Nokia 207 has no cameras at all.
This phone comes with a 1020 mAh small Li-Ion replaceable battery that provides this phone a not very long battery duration. According to Nokia, the Nokia 207 has an estimated talk time of 12 hours and a stand by time of 490 hs.
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Dimensions: | 4.50 x 2.00 x 0.50 inchesMetric11.43 x 5.08 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 3.22 ouncesMetric91.29 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Red, White and Yellow |
| Release date: | 2013-07-03 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Stand-by Time: | 490 hours |
| Talk Time: | 12 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.