Nokia 3500 classic is a low level cellphone launched back in 2007, packed with a 2 mega-pixels back facing camera.
This device comes with a mediocre 8,19 MB internal storage, which could be adequate for basic users considering this phone also has a slot for an SD memory card to store photos and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This time, it seems like Nokia didn't care much about the weight in this 2.85 ounces phone. This phone is a little bit thick for current standards, with its 0.51 inches thickness.
Nokia designed the Nokia 3500 classic with a mediocre screen, and a resolution of 160 x 128 , giving this cellphone a not-so-good image quality.
This phone only has a 2 MP back side camera.
This phone counts with 3G connection type, over EDGE technologies. The Nokia 3500 classic works with a SIM card to use GSM services.
This phone uses a 820 mAh low capacity Li-Ion replaceable battery that provides this device a below average battery life. This phone has an estimated stand by time of 288 hours and a talk time of 3 hs.
Nokia 220 RM-971 Unlocked GSM 850 / 1900 Cell Phone w/ 2MP Camera - Black
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 5310 Unlocked Cell Phone with 2 MP Camera, MP3/Video Player, MicroSD Slot--International Version with No Warranty (Red)
Shop now
Nokia 3310 TA-1036 Unlocked GSM 3G (At&T Tmobile Metro PCS Mint Latin Caribbean) - Warm Red
Shop now
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Dusk
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Dimensions: | 4.21 x 1.77 x 0.51 inchesMetric10.69 x 4.5 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 2.85 ouncesMetric80.8 gImperial |
| Release date: | 2007-06-18 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 102 pixels per inchMetric40.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 8,19 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 820 mAh |
| Stand-by Time: | 288 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.