Nokia 5500 Sport is a quite basic phone launched in March 2006, packing a 2 megapixels back camera.
This phone feels a bit heavy for a cellphone this size, weighting 3.63 oz. The Nokia 5500 Sport is a bit thick for nowadays standards, with its 0.7" thickness.
This cellphone comes with a little 65,54 MB internal storage, which might be enough for some users considering this phone also has an external memory card slot to store photographs and videos.
This phone has a mediocre screen with a 208 x 208 resolution, making everything in the screen lose details and definition.
This phone provides 3G data connection, using EDGE technologies. The Nokia 5500 Sport works with a SIM card for GSM networks.
This device only has a 2 MP back-facing camera.
This cellphone also includes some interesting characteristics as Infrared Port and Bluetooth (2.0, EDR), and Accelerometer.
This cellphone uses a 860 mAh small capacity Li-Ion battery, which is not really enough for a thirsty cellphone like this. Nokia says this cellphone has a talk time of 4 hours and a stand by time of 270 hs.
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Symbian 9.1 |
| Dimensions: | 4.21 x 1.77 x 0.70 inchesMetric10.69 x 4.5 x 1.78 cmImperial |
| Weight: | 3.63 ouncesMetric102.91 gImperial |
| Release date: | 2006-03-10 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Resolution: | 208 x 208 pixels |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | ARM9 (Single-Core 235 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 860 mAh |
| Stand-by Time: | 270 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| Infra-red: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.