Nokia 6282 is an outdated phone launched back in 2005, provisioned with a 1 MP back facing camera.
This phone counts with a little 6,14 MB internal storage, which might be adequate for some users knowing that this cellphone also has a slot for an SD memory card to store photos and videos and even some apps that allow being installed in the external memory.
The Nokia 6282 is quite thick for current standards, with its 0.83" thickness. Nokia didn't put much effort to reduce weight in this 4.06 oz cellphone, way heavier than other similar devices.
This cellphone is equipped with only a 1 megapixels back facing camera. This phone also shoots VGA 640x480 videos. This camera also features flash.
This cellphone has a poor screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this phone a low level image quality.
This phone has a mediocre 970 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a poor battery life. According to Nokia, the Nokia 6282 has a reported talk time of 5 hs and a stand by time of 200 hs.
This phone has 3G internet connection, using UMTS and EDGE technologies. The Nokia 6282 works with a SIM card to use GSM services.
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 1.4 | Android 10 (Go Edition) | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version| 2/32GB | 6.51-Inch Screen | Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Dimensions: | 3.93 x 1.81 x 0.83 inchesMetric9.98 x 4.6 x 2.11 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
| Release date: | 2005-12-01 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 6,14 MB |
| SD Card Slot: | miniSD (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 970 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 640 x 480 (VGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1900 |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.