Nokia Asha 200 is a low end cellphone, with a 2 megapixels back-facing camera and a 2.4 inches display.
This phone isn't a compact cellphone, given that it is 4.54" long and 2.41" wide,but it just contains a 2.4" display. This device is a little thick for today's standards, with a thickness of 0.55 inches. This cellphone is sold in a wide range of color variations: black, pink, orange, green, blue and white. Nokia has made a really good job making this phone as lightweight as 3.7 oz.
Nokia equipped the Nokia Asha 200 with an average 2.4" display, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes everything look quite good.
The Nokia Asha 200 comes with a mediocre 10,24 MB internal storage memory, which may be enough for basic users knowing that this phone also has an external SD slot to store songs, photographs and videos.
The Nokia Asha 200 has 3G data connection, over EDGE technologies. The Nokia Asha 200 works with a SIM card for GSM carriers.
The Nokia Asha 200 is equipped with only a 2 megapixels back camera.
This phone features a 1320 mAh medium Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a quite short battery duration comparing with other similar cellphones. Nokia informs a 7 hs talk time and a 880 hs stand by time for this cellphone.
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Fjord Blue
Shop now
Nokia 1.4 | Android 10 (Go Edition) | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version| 2/32GB | 6.51-Inch Screen | Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Dimensions: | 4.54 x 2.41 x 0.55 inchesMetric11.53 x 6.12 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Green, Orange, Pink and White |
Display | |
| Screen Type: | LCD (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 32 MB |
| Internal Memory: | 10,24 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Stand-by Time: | 880 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.