Nokia C1-02 is a low level device released back in 2010, coming with a 1.8" screen. But it's time to get into some more details.
This cellphone is quite thick compared to today's phones, with a thickness of 0.54". This phone is 4.25" long, it just packs a smaller 1.8 inches screen. Nokia appears to have forgotten about weight optimization in this 2.73 oz device. This phone is for sale in multiple color options: black, purple, blue and gray.
This phone has a low quality 1.8 inches display with a 160 x 128 resolution, making everything in the display lose details and definition.
The Nokia C1-02 comes with a 10,24 MB internal storage memory, a poor quantity that may be adequate for some basic users considering that the Nokia C1-02 also has an SD memory slot to store songs, photographs and videos.
The Nokia C1-02 works with a SIM card for GSM networks.
This cellphone doesn't have any cameras.
This phone uses a small 800 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a below average battery durationcompared to other cellphones. According to Nokia, this phone has a reported stand by time of 504 hs and a talk time of 10.6 hours.
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Fjord Blue
Shop now
Nokia 2.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 2/32GB | 6.5-Inch Screen | Charcoal
Shop now
Nokia 1.4 | Android 10 (Go Edition) | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version| 2/32GB | 6.51-Inch Screen | Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Dimensions: | 4.25 x 1.77 x 0.54 inchesMetric10.8 x 4.5 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 2.73 ouncesMetric77.39 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray and Purple |
| Release date: | 2010-06-03 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 16 MB |
| Internal Memory: | 10,24 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 504 hours |
| Talk Time: | 10.6 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.