Nokia C5-05 is an outdated phone, coming with a 3.2" resistive touch-screen, a 2 megapixels back-facing camera and a powerful 600 MHz processor. That's everything we have to say? No, it's just the beginning of a much deeper review.
The Nokia C5-05 is equipped with a good 600 MHz processing unit and as little as 128 MB RAM. This cellphone has a 40,96 MB internal memory, a mediocre amount that could be enough for basic users knowing that it also has a slot for external memory cards to store songs, photographs and videos.
Nokia offers this cellphone in multiple color variations like black, green, blue and gray. This phone feels a bit heavy for a phone of this size, weighting 3.28 ounces. The Nokia C5-05 is a little bit thick compared to today's devices, with a thickness of 0.54".
This cellphone has only a 2 mega-pixels back-facing camera. It is also able to film videos up to 640x480 (VGA) at 15 fps.
The Nokia C5-05 has a interesting 3.2" screen with a 640 x 360 resolution, which makes all photos and movies look very good.
This phone uses a mediocre 1000 mAh Li-Ion battery that can keep this phone running for many hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. This phone has an estimated 11.5 hs talk time and a 600 hs stand by time according to Nokia.
This phone has 3G connection type, supported by EDGE technologies. The Nokia C5-05 works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone also comes with a handful of nice characteristics such as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS, and a couple sensors likeAccelerometer and Compass.
This device is packed with Nokia 2 GB microSD Card MU-37, Nokia Connectivity Cable CA-101D, Nokia Stereo Headset WH-102, User guide, Nokia Travel Charger AC-8 / AC-15, Service Leaflet and Nokia Battery BL-4U.
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Dusk
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
Nokia 1.4 | Android 10 (Go Edition) | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version| 2/32GB | 6.51-Inch Screen | Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Symbian 9.4 |
| Dimensions: | 4.17 x 2.01 x 0.54 inchesMetric10.59 x 5.11 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 3.28 ouncesMetric92.99 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray and Green |
| Accessories: | Nokia 2 GB microSD Card MU-37, Nokia Battery BL-4U, Nokia Connectivity Cable CA-101D, Nokia Stereo Headset WH-102, Nokia Travel Charger AC-8 / AC-15, Service Leaflet, User guide |
Display | |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 360 x 640 pixels |
| Pixel density: | 229 pixels per inchMetric90.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 600 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 40,96 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 11.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (15 fps) (VGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.